Psychoterapia w Łodzi

Psychoterapia jest przestrzenią, w której możesz bezpiecznie odkrywać siebie, pracować nad zmianą i dążyć do poprawy jakości swojego życia. Nasi terapeuci służą wsparciem na drodze do zrozumienia samego siebie, radzenia sobie z wyzwaniami i osiągnięcia pełni życia. Niezależnie od lęków, depresji czy problemów międzyludzkich, mamy spersonalizowane podejścia terapeutyczne. Nasi doświadczeni terapeuci z Poradni Empatia są tutaj, aby Ci pomóc na każdym etapie tego procesu. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę. Terapia psychodynamiczna to podróż w głąb siebie, odkrywanie korzeni myśli, uczuć i zachowań.

Z tego artykułu dowiesz się

W Poradni Empatia oferujemy różnorodne podejścia terapeutyczne, które pozwalają nam indywidualnie dostosować leczenie do Twoich potrzeb. Naszym głównym celem jest zapewnienie wsparcia na drodze do poprawy zdrowia psychicznego i osobistego rozwoju.

Co to jest psychoterapia

Psychoterapia to skuteczna, naukowo potwierdzona metoda leczenia zaburzeń psychicznych oraz radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. Jest to proces, który pomaga pacjentom nie tylko lepiej zrozumieć siebie, ale także wprowadzać trwałe zmiany w swoim życiu. Kluczowym narzędziem w pracy psychoterapeuty jest rozmowa, jednak w zależności od podejścia terapeutycznego, pacjent może być również poproszony o wykonywanie zadań lub wypełnianie kwestionariuszy. Te dodatkowe elementy pomagają terapeucie lepiej zrozumieć trudności pacjenta, precyzyjnie określić cele terapii oraz dobrać najbardziej efektywne techniki leczenia.

Psychoterapia jest przestrzenią, w której możesz bezpiecznie odkrywać siebie, pracować nad zmianą i dążyć do poprawy jakości swojego życia.

Celem psychoterapii jest nie tylko złagodzenie objawów, ale przede wszystkim uzyskanie trwałych zmian w funkcjonowaniu pacjenta oraz poprawa jakości jego życia. W bezpiecznych i zaufanych warunkach pacjent, przy wsparciu terapeuty, konfrontuje się z trudnymi doświadczeniami, analizuje je, co prowadzi do ich przetworzenia i zmiany perspektywy. W trakcie terapii pacjent zaczyna dostrzegać, jak aktualne problemy są powiązane z historią jego życia, co daje możliwość pracy nad zmianą dysfunkcyjnych wzorców myślenia, reagowania emocjonalnego i zachowania.

Psychoterapia jest przestrzenią, w której możesz bezpiecznie odkrywać siebie, pracować nad zmianą i dążyć do poprawy jakości swojego życia. Nasi doświadczeni terapeuci z Poradni Empatia są tutaj, aby Ci pomóc na każdym etapie tego procesu. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.

Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty?

Ludzie szukają pomocy u psychoterapeuty z różnych powodów, często składających się na złożony obraz trudności. Oto najczęstsze przyczyny zgłaszania się do psychoterapeuty:

  • Trudności emocjonalne: stany takie jak przygnębienie, smutek, złość, poczucie winy, wstydu, ciągłe napięcie czy lęk, które dezorganizują codzienne funkcjonowanie.
  • Problemy w relacjach: powtarzające się konflikty, napady złości, izolowanie się, poczucie osamotnienia, odrzucenia, lęk w relacjach z innymi.
  • Objawy niespecyficzne: brak nadziei, poczucie bezsilności, autoagresja, chwiejność nastroju, lęk, nadmierne zamartwianie się, bezsenność, dolegliwości somatyczne.
  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych: problemy z alkoholem, narkotykami, dopalaczami.
  • Zachowania kompulsywne i nałogowe: przymusowe kupowanie, nadmierne korzystanie z elektroniki, hazard, seksoholizm, które negatywnie wpływają na życie prywatne i zawodowe.
  • Chęć rozwoju osobistego i samodoskonalenia: dążenie do lepszego zrozumienia siebie, pracy nad sobą, tworzenia nowych schematów działania i radzenia sobie z problemami.

Nie każdy pacjent potrafi precyzyjnie wskazać ewidentne problemy, które kwalifikują się do leczenia psychoterapeutycznego. Czasem wynika to z określonych sytuacji życiowych:

  • Stoisz przed trudną zmianą życiową, taką jak rozstanie, utrata bliskiej osoby, zmiana pracy, i potrzebujesz wsparcia.
  • Doświadczasz obniżonego nastroju, lęków lub innych stanów psychicznych, które negatywnie wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie.
  • Zmagasz się z niską samooceną, przez co unikasz kontaktów społecznych i nie podejmujesz nowych wyzwań.
  • Odczuwasz silny stres, który objawia się atakami paniki, uczuciem ucisku w klatce piersiowej, dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego lub innymi fizycznymi doznaniami.
  • Masz trudności z regulacją emocji lub regulujesz je w sposób destrukcyjny, np. sięgając po używki.
  • Chcesz nauczyć się stawiać granice i budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
  • Zmagasz się z innym, znanym tylko Tobie cierpieniem i czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia.
Psychoterapia w Łodzi

Rodzaje metod psychoterapeutycznych stosowanych w Poradni Empatia

Psychoterapia oferuje szeroki wachlarz podejść i technik terapeutycznych dostosowanych do konkretnych potrzeb pacjentów. Każdy z tych nurtów ma swoje założenia teoretyczne, metody oraz cele terapeutyczne, a odpowiedni ich wybór może istotnie wpłynąć na skuteczność terapii. W Poradni Empatia wykorzystujemy wszystkie ważne metody psychoterapii, w tym:

Co daje psychoterapia?

Psychoterapia to indywidualny proces, który dostosowuje się do potrzeb każdej osoby, jej problemów i unikalnej historii życia. Obszar, w którym psychoterapia będzie pomocna, zależy głównie od powodów, z jakimi pacjent zgłasza się do specjalisty, oraz nad czym pragnie pracować. Na początku terapia pomaga przede wszystkim w złagodzeniu cierpienia – to efekt, który często jest odczuwalny już po kilku sesjach.

Psychoterapia skutecznie pomaga w redukcji uciążliwych objawów, takich jak zdenerwowanie w sytuacjach społecznych, brak motywacji, przygnębienie, problemy ze snem i wiele innych. Terapeuta wspiera pacjenta w poszerzeniu jego samoświadomości – analizie reakcji, emocji oraz sposobu, w jaki wpływają one na jego życie i relacje z bliskimi. Dodatkowo, psychoterapia oferuje przestrzeń do rozwijania i ćwiczenia nowych strategii radzenia sobie z problemami w bezpiecznym środowisku. To także miejsce, gdzie pacjent może otwarcie dzielić się trudnościami napotkanymi w procesie zmian, a także sukcesami, które osiągnął.

Czasami terapia wymaga powrotu do trudnych przeżyć i emocji, aby spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Poprzez analizę myśli, emocji i działań, pacjent zyskuje głębsze zrozumienie siebie, co jest kluczem do wprowadzenia trwałych i pozytywnych zmian w życiu.

Najważniejsza jest gotowość do psychoterapii

Skuteczność psychoterapii zależy nie tylko od wiedzy i technik stosowanych przez terapeutę, ale również od zaangażowania pacjenta. To od jego motywacji, otwartości na zmiany i współpracy zależy, w jakim stopniu terapia przyniesie trwałe korzyści.

Jak szybko psychoterapia przynosi efekty?

Pierwsze efekty psychoterapii mogą pojawić się już po kilku sesjach. Wielu pacjentów odczuwa ulgę dzięki możliwości podzielenia się swoimi problemami z kimś doświadczonym, co często jest wzmocnione przez pierwsze interwencje terapeutyczne. Ostateczny czas oczekiwania na efekty zależy jednak od natury problemów, z jakimi pacjent zgłasza się na terapię – od nawyków zachowania po głęboko zakorzenione wzorce związane z trudnymi doświadczeniami z przeszłości.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Nie ma już wątpliwości co do skuteczności psychoterapii. Liczne badania naukowe potwierdzają jej efektywność w leczeniu i łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych oraz psychosomatycznych. Badania obejmują różne paradygmaty psychoterapeutyczne, takie jak psychoterapia psychodynamiczna, psychoanalityczna, behawioralna, systemowa, a także terapia uzależnień. Obecnie naukowcy skupiają się na identyfikacji najskuteczniejszych interwencji i technik terapeutycznych, które przynoszą największe korzyści pacjentom.

Ostateczny efekt terapii jest wypadkową pracy terapeuty oraz zaangażowania pacjenta. Współpraca i motywacja pacjenta są kluczowe dla osiągnięcia trwałych zmian i podniesienia jakości życia.

Kiedy psychoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów

Jeśli zastanawiasz się nad terapią psychologiczną, ważne jest, abyś miał właściwe oczekiwania. Terapia nie jest odpowiednim rozwiązaniem, jeśli Twoim głównym celem jest zmiana zachowania partnera lub kogoś z najbliższego otoczenia. W gabinecie psychoterapeutycznym nie znajdziesz narzędzi do zmiany innych ludzi. Z naszej praktyki wynika, że nawet około 20% osób zgłasza się z tego typu nastawieniem. W takim przypadku psychoterapeuta zobowiązany jest do poinformowania pacjenta, że terapia w jego przypadku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, albowiem psychoterapia koncentruje się na pracy nad sobą, a nie na wpływaniu na innych.

Terapia może być również nieskuteczna w przypadku osób, które są wyjątkowo nieufne i niechętne do nawiązywania nowych relacji. Jeśli pacjent ma głęboko zakorzenioną podejrzliwość wobec innych ludzi i trudności z otwarciem się na nowe znajomości, praca terapeutyczna może okazać się niezwykle trudna lub nawet niemożliwa. Niestety, osoby z takim nastawieniem mogą nie być w stanie skorzystać z pomocy terapeutycznej, nawet jeśli jej potrzebują. W takim przypadku przed rozpoczęciem terapii warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i otwartością na proces zmiany.

Jak długo powinna trwać psychoterapia i kiedy należy ją zakończyć?

Na początku terapii ważne jest ustalenie konkretnych celów, które będą wyznacznikiem postępów i momentu zakończenia procesu terapeutycznego. Terapeuta, monitorując postępy, dostosowuje cele do dynamicznie zmieniających się potrzeb pacjenta.

Najważniejsze jest, aby na zakończenie terapii pacjent był w stanie przenieść nowe umiejętności i perspektywy na swoje codzienne życie, z poczuciem gotowości i pewności w ich stosowaniu.

Specyfika pomocy psychoterapii na rzecz mieszkańców Łodzi

Psychologiczna specyfika mieszkańców Łodzi wynika z unikalnej historii i kultury naszego miasta, które przez lata przechodziło dynamiczne zmiany. Łódź, niegdyś jedno z głównych centrów przemysłu włókienniczego w Polsce, przeszła przez okres gwałtownej industrializacji, a następnie trudnej transformacji po upadku przemysłu w latach 90. Te przemiany odcisnęły swoje piętno na mentalności mieszkańców, kształtując ich podejście do życia.

Robotniczy charakter miasta skutkował niższą niż przeciętna zamożnością jej mieszkańców. Większość z nas musiała zapracować na swój majątek od zera, płacąc za to ogromem wyrzeczeń i poświęceń. Wielu Łodzian zmuszonych zostało do codziennego dojeżdżania do pracy w Warszawie.

psychoterapia w Łodzi specyfika

Wśród mieszkańców Łodzi można dostrzec silny etos pracy, wytrwałość i zdolność do adaptacji w obliczu trudnych warunków. Wysokie bezrobocie i problemy ekonomiczne, które dotknęły miasto po transformacji ustrojowej, stworzyły jednak także pewien poziom niepokoju i niepewności co do przyszłości. Te doświadczenia wpłynęły na psychikę mieszkańców, którzy często musieli stawić czoła wyzwaniom finansowym i społecznym.

Łódź, z jej postindustrialnym charakterem, jest również miastem o bogatej i zróżnicowanej kulturze, co sprawia, że jej mieszkańcy mają głęboko zakorzenione poczucie tożsamości lokalnej, które wpływa na ich podejście do życia i relacje społeczne. Wspólne doświadczenia związane z trudną historią miasta zbliżają ludzi do siebie, tworząc silne więzi wspólnotowe, choć jednocześnie mogą one generować poczucie izolacji w obliczu zmieniającego się świata. Mieszkańcy Łodzi łączą w sobie te różnorodne elementy, co sprawia, że są wyjątkowo odporni na trudności, ale także bardziej świadomi wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesne życie w dużym mieście.

Psychoterapeuci z Poradni Empatia są Łodzianami, którzy doskonale rozumieją specyfikę miasta.

Ile kosztuje psychoterapia w roku 2024?

Koszt terapii zależny jest od konkretnych potrzeb, a te wynikają z indywidualnego stanu pacjenta. Niekiedy potrzebnych jest tylko kilka spotkań z pacjentem i ewentualnie (w przypadku dzieci) z jego rodzicami. Zgodnie z cennikiem poradni ceny sesji terapeutycznych kształtują się następująco:

  • konsultacja psychiatryczna pierwszorazowa dorośli (40/60 min) – 200 zł
  • konsultacja psychiatryczna kolejna wizyta dorośli (20/30 min) – 180 zł
  • konsultacja psychiatryczna dzieci lub młodzieży pierwszorazowa (40/60 min) – 250 zł
  • konsultacja wychowawcza dla rodziców (50 min) – 200 zł
  • diagnoza psychologiczna 1 spotkanie(50 min), ilość spotkań ustalana z pacjentem indywidualnie – 300 zł
  • sesja psychoterapii/konsultacja psychologa (50 min) – 180 zł.
PSYCHOLOGOWIE, PSYCHOTERAPEUCI i PSYCHIATRZY
Zacznijmy już dziś

Nasz zespół doświadczonych psychologów, wykwalifikowanych psychiatrów oraz kompetentnych psychoterapeutów pracuje razem, aby zapewnić kompleksową opiekę nad Twoim emocjonalnym i mentalnym dobrostanem. Nasza poradnia to miejsce, w którym znajdziesz wsparcie, zrozumienie oraz profesjonalną pomoc w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami emocjonalnymi i psychicznymi. Dzięki naszemu podejściu opartemu na najnowszych badaniach i nowoczesnych metodach terapeutycznych, możesz odkryć nowe sposoby na poprawę swojego samopoczucia i jakości życia. 

Dlaczego Empatia?

Zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego samopoczucia i funkcjonowania człowieka

Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna EMPATIA to placówka medyczna ukierunkowana na kompleksowe wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych. Wierzymy, że zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego samopoczucia i funkcjonowania człowieka.

Nasz zespół to profesjonaliści: lekarze psychiatrzy, psychologowie-diagności , psychoterapeuci, logopeda, posiadający szerokie kompetencje poparte wiedzą oraz doświadczeniem zdobywanym w wiodących ośrodkach medycznych.

Oferujemy pomoc zarówno dziecku, młodzieży jak i ich rodzinom proponując psychoterapię systemową oraz liczne formy psychoedukacji. Zapewniamy profesjonalizm i dyskrecję. Cenimy sobie kontakt z drugim człowiekiem, którego niezależnie od jego sytuacji  życiowej, wyznawanych wartości, pozycji społecznej, szanujemy, akceptujemy i nie oceniamy. Interesuje nas nawiązanie bliskiej, serdecznej relacji z drugim człowiekiem, opartej na otwartości i gotowości do wspólnego odkrywania i zmiany tego co utrudnia życie, co nie pozwala się rozwijać i być szczęśliwym.

Zależy nam na bliskiej relacji

Zależy nam na nawiązaniu bliskiej, serdecznej relacji z pacjentem, opartej na otwartości i gotowości do wspólnego odkrywania i zmiany tego co utrudnia życie

Zespół profesjonalistów

Jesteśmy profesjonalistami – lekarzami psychiatrami, psychologami, psychoterapeutami, logopedami z szerokimi kompetencjami i doświadczeniem zdobytym w wiodących ośrodkach medycznych

Pomagamy dzieciom, młodzieży i dorosłym

Świadczymy kompleksowe wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych. Wierzymy, że zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego samopoczucia i funkcjonowania człowieka.